Zadnje teme
» Sadnice kupine i maline
Uto Mar 14 2017, 01:17 od benson

» Posjeta forumu
Pon Mar 13 2017, 11:01 od tanica

» Lozni kalemovi u ponudi stone i vinske sorte grožđa
Čet Feb 23 2017, 00:20 od benson

» Kako da postavim fotografiju na forumu
Pet Maj 15 2015, 18:59 od tanica

» Naziv biljaka
Čet Maj 07 2015, 06:32 od tanica

» Dragim cvjetojubcima
Sre Mar 18 2015, 18:30 od Dina

» čuvarkuća - sempervivum
Pet Jul 11 2014, 20:03 od maximilijan

» jestivo cvijece
Sub Mar 22 2014, 16:18 od kelta

» Bozicni jez
Sre Dec 11 2013, 10:35 od loximus

Socijalna tabla
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Humus-glistenjak

Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 2 od 2]

26patuljak Re: Humus-glistenjak taj Pon Feb 15 2010, 15:37

DUX

Novi član
Novi član
Dragi prijatelji, kao (bez lažne skromnost!) dugogodišnji razvojni istraživač humusa kalifornijskih glista i organizator Udruge "HUMUS" Zagreb želim kratko reči: humus se prodaje dovoljno vlažan da se sačuvaju onih 38 bakterija koje su korisne. Ta vlažnost se kreće oko 40 % . Jedno od pravila jest:"Nikada ne sušite humus do kraja". Humus se prodaje i mjeri u litrama jer bi inaće uvijek trebalo određivati vlagu da bi se dobila korektna cijena (vlažan je teži od suhoga!). Pogledajte site: www.bozidardugonjic.com
Mnogo uspjeha, Mr.sc. Božidar Dugonjić

27patuljak Re: Humus-glistenjak taj Ned Feb 28 2010, 20:45

Limbrinis

Novi član
Novi član
Postovana gospodo, s posebnim zadovoljstvom Vam saljem iskrene pozdrave, posebno gdin.-u Dugonjicu.
11.03.2009. u Niskoj Banji je osnovano Udruzenje proizvodjaca i potrosaca organskog djubriva humusa glistenjaka "Bio-humus" Zaplanje.
Ja se inace bavim uzgojem kalifornijskih glisti 13 godina i predsednik sam Udruzenja.
Ovim poslom se mozete baviti iz hobija ili profesionalno. Ako neko zeli da se bavi ovim poslom ili zeli da postane clan udruzenja, moze se javiti na mail: ekohumus@live.com

28patuljak Re: Humus-glistenjak taj Sre Mar 03 2010, 20:58

pataya

Novi član
Novi član
Da li mozete da me uputite na neko uputstvo za proizvodnju glistenjaka, neku knjigu ili mozda na netu. U teoriji sve izgleda lako, ali svakom poslu treba se dobro posvetiti i naoruzati znanjem!

29patuljak Re: Humus-glistenjak taj Sre Mar 03 2010, 22:43

Limbrinis

Novi član
Novi član
Preporucujem knjigu Milutina Mitrovica o uzgoju glisti (Nolitovo dzepno izdanje), koja daje informacije za pocetnike.
Uzgoj kalifornijsih glisti nije komplikovan proces. Svodi se na ponavljanje nekoliko prostih radnji koje su bitne za uspesno bavljenje poslom:
1. Dekadna prihrana legla (na 10-15 dana)
2. Odrzavanje vlaznosti legla
3. Zazimljavanje legla
Ovo su kljucne stvari. Ostalo su finese koje mozete procitati u knjizi.

30patuljak Re: Humus-glistenjak taj Pet Mar 05 2010, 06:12

pataya

Novi član
Novi član
vec sam na netu videla da se pominje >prehranjivanje< glista. Dok ne nabavim knjigu molim vas da mi objasnite sta to znaci. Obzirom se u humus stavljaju razni organski otpaci, zar im to nije dovoljno za prehranu?

31patuljak Re: Humus-glistenjak taj Pet Mar 05 2010, 20:22

Limbrinis

Novi član
Novi član
Gliste u leglima se prihranjuju dekadno na 10 ili 15 dana tako sto se u leglo doda 10-tak cm prihrane. Prihrana moze biti pregoreo stajnjak ili drugi kompostirani bioloski otpaci (lisce, trina, trava, ostaci hrane i dr.). Prihrana se vrsi godinu dana, a onda se vadi rinfuzni, sirovi glistenjak koji se nalazi u donjem sloju u leglu.
Primenjuju se i druge vrste prihrane:
- svezim konjskim stajnjakom (u malim kolicinama) radi stimulacije razmnozavanja
- prekrupom da bi gliste koje se koriste za ribolvne mamce dobile na masi
- kartonom ako u prihrani nedostaje celuloza (slama).

32patuljak Re: Humus-glistenjak taj Pon Mar 22 2010, 10:38

pataya

Novi član
Novi član
Da li neko zna koliko kosta jedno leglo kalifornijske gliste_

33patuljak Re: Humus-glistenjak taj Sre Mar 24 2010, 18:46

Limbrinis

Novi član
Novi član
Leglo kalifornijskih glisti mozete nabaviti kod mene za 50 evra, a imate mogucnost da na sajtovima proizvodjaca dobijete ponudu. Neki nude 1kg glisti (1000 komada) za 100 evra. Ako ih u leglu ima optimalno 20-30 hiljada odraslih bilo bi logicno da pri kupovini startnog legla dobijete polovinu toga.

34patuljak Re: Humus-glistenjak taj Sre Mar 31 2010, 20:53

pataya

Novi član
Novi član
Limbrinis, gde se nalazite? veildance

35patuljak Re: Humus-glistenjak taj Pet Apr 02 2010, 17:53

Limbrinis

Novi član
Novi član
Ja zivim u Niskoj Banji, a tu je i sediste Udruzenja.

36patuljak Re: Humus-glistenjak taj Uto Sep 20 2011, 09:22

Zelenoprsti

Novi član
Novi član
srbomil ::to je najbolje đubrivo na svetu jer je jedino đubrivo koje može da oplemeni zemljište.Humus-glistenjak proizvode kalifornijske gliste kao svoj otpad.Najbolji je onaj koji nema vlagu i potpuno je suv(radi se o kupcima) on mora da bude i prosejan.Dobar je i onaj koji ima vlagu ali
taj se koristi za sopstvene potrebe i ne mora da bude prosejan.
Humus-glistenjak može da se dodaje na tri načina,kao obično đubrivo i da se zatrpa i obilno polije,da se rastvori i sa tim da se zaliva,ili prehranom preko lista.Najbolje ga je dodati kod sadnje a može i kasnije.
Sa njim mogu da se tretiraju sve biljke.
Ako bude interesovanja mogu da kažem još koju reč.
Bojim sa da moram da te ispravim, optimalna vlaznost humusa je oko 30%, posto zapremina zanemarljivo varira u zavisnosti od vlaznosti, kupci nece biti osteceni, a isusivanjem gubi se oko 60% bakterija koje u sustini i cine kvalitet humusa

37patuljak Re: Humus-glistenjak taj Uto Sep 20 2011, 09:29

Zelenoprsti

Novi član
Novi član
pataya ::Da li mozete da me uputite na neko uputstvo za proizvodnju glistenjaka, neku knjigu ili mozda na netu. U teoriji sve izgleda lako, ali svakom poslu treba se dobro posvetiti i naoruzati znanjem!
Nazalost literature nema, kao sto je neko gore naveo praksa je, na ovom, polju daleko ispred teorije....

38patuljak Re: Humus-glistenjak taj Uto Sep 20 2011, 10:53

admin

Admin
Admin
Pogledaću ja večeras.

39patuljak Re: Humus-glistenjak taj Uto Sep 20 2011, 11:25

Fatka

počasni član
počasni član
Lako je doci do informacija o kalifornijskim glistama.Ukucas na google, Kalifornijeske gliste ili humus glistenjak i dodjete do informacija.
Ja imam kaliofornijske gliste.Ubacuujem sav otpad od voca i povrca, travu a one rade li rade.Ko zeli moze doci dacu gliste.

40patuljak Re: Humus-glistenjak taj Uto Sep 20 2011, 16:32

dadoxxl

zaslužni član
zaslužni član
Da li su one sto se mogu i jesti?

41patuljak Re: Humus-glistenjak taj Uto Sep 20 2011, 19:35

Fatka

počasni član
počasni član
Joj dadoxxl te gliste se ne jedu, one preradjuju otpad u zemlju, humus.

42patuljak Re: Humus-glistenjak taj Uto Sep 20 2011, 20:16

dadoxxl

zaslužni član
zaslužni član
Gledao sam negdje na moru da jedu tj.poprzene na palacinkama.Samo se ostave dan-dva da se ociste.

43patuljak Re: Humus-glistenjak taj Sre Sep 21 2011, 10:37

Zelenoprsti

Novi član
Novi član
Gliste mogu da se i jedu, mada to kod nas nije praksa, mozda se neko seca proteinskih napitaka Petra Celika, ugalvnom su ih koristili dizaci tegova, ti napitci za osnovu su imali kalifosnijske crvene gliste....

Sponsored content

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 2 od 2]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu